Skapja iemītnieku viltības
Jau pirms kāda laika viens no mūsu lasītājiem lepni mums atsūtīja šādu fotogrāfiju, paskaidrojot ka tā notiekot pie viņiem - Austrālijā. Taisnības labad jāsaka, ka šis cilvēks patiešām dzīvo Austrālijā, bet dzimis un audzis ir Latvijā. Arī pēc tautības ir latvietis. Šai gadījumā gan netipisks Latvijas emigrants, kurš ne ekonomisku, bet ģimenes un arī riebuma pret Latvijas varas sistēmu dēļ devies dzīvot visai tālā, bet izcili attīstītā un civilizētā valstī.
Tiem, kuri bildē varbūt nespēj saskatīt, tā ir ierasta Austrālijas pasta izsūtīta un valdības apmaksāta aptaujas lapa. Viens gan jāatzīst - viņu valdībai vismaz šķietami interesē tautas viedoklis. Tobrīd gan mēs, gan mūsu lasītājs nopriecājāmies, ka patiešām tur kādu vēl interesē. Ne tā kā ''brīnumzemē'', kuras valdību interesē šķiet tikai pašas kabatu piesišana.
Bet nu gan atgriezīsimies pie aptaujas un precīzāk - tās tēmas. Jautājums ir vienkārši formulēts un saprotams jebkuram, kurš saprot angļu valodu. Bet, lai saprastu arī tie, kuriem angļu valoda nav dzimtā - pārtulkosim. Tātad angliski jautājums skan šādi: ''Schould the law be changed to allow same-sex couples to marry?''
Latviski tas būtu tulkojams šādi: ''Vai būtu jāmaina likums, lai atļautu viendzimuma pāru laulības?''
Un tālāk seko divi atbilžu varianti - jā vai nē? Mūsu lasītājs demonstratīvi ievilcis krustiņu savu krustiņu pie ''nē'', tādējādi izrādot savu attieksmi pret šo jautājumu. Taču arī viņš uzreiz piezīmēja, ka šeit ir saskatāma zināma viltība. Proti, cilvēks jau pēc savas būtības ir iekārtots tā, ka viņam iekšēji ir neērti atteikt vai teikt nē. Un, ja jautājums viņam šķistu mazsvarīgs, tad var arī būt, ka lai neizjustu diskomfortu šis cilvēks varētu izvēlēties neteikt sev ierasti netīkamo ''nē''. Jautājums būtu jāstāda vai Jūs esat pret viendzimuma laulību legalizēšanu, jo tieši tādas jau ir plānotās izmaiņas. Galu galā - atļaut taču grib to, kas vēl trīsdesmit, četrdesmit gadus atpakaļ sabiedrībai šķita pilnīgi nepieņemami. Atgādinām - homoseksualitāte (secīgi arī viendzimuma laulības) vēl līdz 1973. gadam ASV tika uzskatīta par slimību. Tad pāris traki ārsti ar skaļu bļaušanu panāca savu. Un šeit nu mēs redzam visas Dallesa doktrīnas un Overtona logus visā savā spožumā.
Neatkarīgi no tā, izskatās, ka Austrālijas tauta šajā aptaujā tomēr ir atbildējusi noraidoši. Jo pat ar visām viltībām nav pieticis, lai piemānītu cilvēkus. Jo, ja tiktu publiski paziņots - ziniet mīļā tauta - Jūs anonīmā aptaujā nobalsojāt ''par'' un mēs tagad ierosinām referendumu par šo tēmu, domājams, ka rezultāts būtu skaidrs. Bet ko izdara mūsu skapju viltnieki? Viņi paziņo, ka šī anonīmā aptauja bijusi faktiski referendums un bez sirdsapziņas pārmetumiem stumj cauri likumprojektu parlamentā. Šajā mājaslapā varat apskatīt aptaujas rezultātus un šeit būs ar Wikipedia saite uz šim notikumam veltīto sadaļu.
Lieki teikt, par šādu dubultviltību nebijām pārsteigti mēs šeit Latvijā, taču cilvēks kurš nu jau gadiem dzīvo šķietamā demokrātijā gan bija pārsteigts par ko tādu tur. Mūsuprāt, tika izgudrots ļoti viltīgs veids, kā apiet gan likumu, gan tautu. Un likums par viendzimuma laulībām ar pompu tika pieņemts.
Bet kā gan tas varētu skart un, domājams tuvākajā laikā arī skars, Latviju? Vistiešākais. Sadaļā deLGBT ir atrodami vairāki raksti par šo jautājumu. Taču mūsuprāt, ir pienākušas tās vēlēšanas, kurās šo minoritāšu pārstāvji centīsies iegūt varu. Jā, šīs ir pirmās Saeimas vēlēšanas kurās tiek veidotas partiju apvienības pēc attieksmes pret seksuālajām minoritātēm. Kas notiks tālāk? Viņi bļaus, bļaus skaļi. Līdzīgi kā tie ārsti ASV ārstu kongresā. Savukārt, mēs to domājams nespēsim izturēt un teiksim: ''Labs ir, lai jau Jums tiek! Tikai lūdzams pārstājiet aurot!" Tad, sabiedrība, redzot ka tiem jau pretī neviens nespēj parunāt, nolems padoties. Tad atkal veiksmīgi un pareizi uzdots jautājums kaut kādā visai apšaubāmā aptaujā. Varētu droši pat sludināt konkursu un veikt socioloģisko aptauju. Lētāk valstij un arī rezultāti arī pilnīgi skaidri.
Cerams, ka spēsim šo visu saprast laikus un nenonākt šādā situācijā jau drīz pēc šīs Saeimas vēlēšanām.
Autors: acgarni.com