Korumpēts policists ''nopīpē'' nodokļu naudu
Kārtējā ziņa, kura izraisa dusmas mūsu tiesībsargu virzienā. Jau ne reizi vien esam rakstījuši par to, ka mūsu valstī ir vienlīdzīgie un vairāk vienlīdzīgie. Šķiet, šo apzīmējumu vispirmām kārtām jāattiecina uz Valsts Policiju. Sevišķi uz Rīgas reģiona pārvaldi. Taču bez uzmanības nedrīkst tikt atstāta arī tiesa. Jo tieši izmeklēšanas tiesnesis ir tas, kurš pieņem lēmumu, kādu drošības līdzekli piemērot grēkojušajiem tiesībsargiem. Taču praktiski visos gadījumos notiek viens un tas pats. Neskatoties pat uz pastrādātā nozieguma smagumu. Vai tā būtu vienkārša mantkārība un atklāta neprofesionalitāte, vai kontrabandas preču tirdzniecība, vai pat atklāta dienesta pienākumu nepildīšana, kā rezultātā iestājas smagas sekas, visur viens un tas pats - disciplinārsods un atlaišana no darba. VP darboņu visatļautība ir neiedomājama. Protams, ja to vēlāk piesedz gan priekšniecība gan pat tiesas un visticamāk arī prokuratūra. Un aizturēts minētais varonis nav par nekādiem nieka pārkāpumiem. 336 tūkstoši kontrabandas cigarešu, tas nozīmē nepilni 17 tūkstoši paciņu, jeb 1680 bloku ar nelegālām cigaretēm! Ja pieņemam, ka tirgus vērtība šiem izstrādājumiem svārstās no pusotra līdz diviem EUR par paciņu, tad attiecīgi summa, par kuru valsts budžetā netiktu nomaksāti nodokļi to realizācijas gadījumā, būtu no nedaudz vairāk kā 25 tūkstošiem līdz nepilniem 34 tūkstošiem EUR! Ja pieņem, ka katram kriminālpolicijas darbonim ir pa kādam līdzīgam rūpalam, tad kopējā aina ar tik labi pazīstamo frāzi ''spirtik, vodka, sigareti'' (spirts, degvīns, cigaretes) Rīgas Centrāltirgū kļūst skaidra un saprotama. Protams, tā tas ir ne tikai Centrāltirgū. Vēl jau ir pašu policistu kūrētās ''točkas''.
Ja palasa komentārus, tad tur skaidri redzams, kā paši policisti mēģina attaisnot savas koruptīvās darbības ar it kā mazajām algām. Tas esot iemesls, kādēļ viņi korumpējoties. Tiešām? Nolēmām papētīt, kādas tad ir policistu algu likmes. Un tās ir tikai algas. Nerēķināsim klāt prēmijas, dienesta transportu ar vienmēr pilnu bāku, kuru nereti minētie darboņi izmanto arī savām privātajām vajadzībām. Šajā konkrētajā gadījumā aizturēts ir Rīgas reģiona pārvaldes kriminālpolicijas inspektors. Nav gan minēts, vecākais vai jaunākais, vai vienkārši inspektors. Šo amata algu apjoms, atkarībā no pakāpes svārstās no 797 EUR/mēn līdz pat 1069 EUR/mēn (ņēmām vidējos rādītājus). Rīgas reģiona pārvaldē kopumā strādā 39 dažādu rangu inspektori. Nu jau gan tikai 38! Jo šo noteikti atlaidīs no darba. Taču, visticamāk pieņems darbā pašvaldības policijā, vai kādā apsardzes kompānijā. Sodāmības jau kungam nebūs. Vai tiešām Ķuža kungs uzskata, ka tā priekš Latvijas apstākļiem ir zema alga? Nezin kādēļ Centrālā Statistikas Pārvalde tā nedomā, jo pēc viņu aprēķiniem vidējā mēnešalga valstī šī gada pirmajā ceturksnī ir sastādījusi 886 EUR/mēn. Abos gadījumos runa ir par bruto ienākumiem, tātad tiem, kuri uzrādīti pirms nodokļu nomaksas. Praktiski visiem Rīgas reģiona pārvaldes inspektoriem algas ir virs vidējās valstī maksātās mēnešalgas. Par ko šajā gadījumā čīkst policisti? Cienījamie policistu kungi. Privātajā sektorā bieži vien cilvēki nesaņem ne tuvu tādas algas. Tur rēķināšana sākas no minimālās un uz augšu. Nevis vismaz no vidējās. Pie tam, kā tad ar misijas apziņu? Vai tās Jums nemaz nav? Ķuža kungs jau uzskata, ka lielākā daļa no Jums esot godprātīgi:
''Ir ļoti svarīgi, lai Valsts policija kā iestāde kalpo sabiedrības interesēm un policisti godprātīgi pilda doto zvērestu, par ko arī esmu pārliecināts, ka absolūti lielākā daļa tā arī dara. Ja ir pierādījumi par policistu iesaisti noziedzīgu nodarījumu izdarīšanā, viennozīmīgi uzsveru – tādiem darbiniekiem nav vieta Valsts policijā.''
Šeit laikam būs jānorauj tomēr rozā brilles no Ķuža kunga deguna. Ir tāds termins, kā neziņošana par noziegumu. Arī par to soda. Pie tam krietni bargāk. Un varbūt Ķuža kungam šķiet, ka minētie policisti vieni paši šo shēmu ir izstrādājuši un pārējiem viņu kolēģiem, priekšniekiem un priekšnieku priekšniekiem nav bijis ne mazākās nojautas, ka kas tāds notiek. Ņemot vērā pēdējā laika skaļos gadījumus tas tomēr šķiet neiespējami. Un tad runa jau ir par sistēmu par kuras esamību ļoti labi informēts ir arī pats ģenerālis. Tikai neko nedara. Jo saprot, ka neko arī nespēj izdarīt. Jo... Jo, mūsuprāt, šāda faktiski noziedznieku piesegšana var liecināt tikai par vienu. Uz apsūdzēto sola tādā gadījumā būtu jāsēžas arī pašam ģenerālim. Vismaz kā līdzzinātājam, ja ne vēl trakāk.
Noslēgumā ar nelielu sarkasma devu ievietosim kādu videomateriālu no plašajām interneta dzīlēm. Izrādās tādā eksotiskā Dienvidāfrikas valsts provincē kā Limpopo, par korupciju pieķertos policistus tiešām reāli iesēdina. Ir jau arī valstis, kur izpilda nāves sodus. Bet tik drastiski nebūsim. Pietiks tikai ar reālu notiesāšanu un reāliem cietumsodiem. Mēs taču esam Eiropā!
Tieši tiesībsargājošo iestāžu godprātīgums un lojalitāte valstij mums šķiet kā viens no galvenajiem valsts pastāvēšanas stūrakmeņiem. Ja šajās struktūrās darbojās reāli noziedznieki, tad nekas labs nesagaida ne vienu no valsts iedzīvotājiem. Tādēļ uzskatām šo par vienu no visbūtiskākajām tēmām, par kuru ir jārunā skaļi. Ir jāapzina problēmas šajā sfērā, jo problēmas konstatēšana ir pirmais solis tās veiksmīga risinājuma virzienā. Kamēr Latvijā nebūs tiesiskuma, tikmēr nebūs arī pašas valsts.
Autors: acgarni.com
Avots: apollo.tvnet.lv