Vai žurkas pamet slīkstošo Latviju?
Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) pieteikusi savu kandidatūru uz Eiropas Savienības (ES) finanšu ministru padomes jeb tā dēvētās Eirogrupas prezidenta amatu, apstiprināja Reizniece-Ozola. Latvijā viss jau ir padarīts!
Ministre pieteikumu un motivācijas vēstuli uz minēto amatu iesniegusi šodien. Visi pretendenti uz Eirogrupas vadītāja amatu tiks publiskoti rīt, 1.decembrī, bet balsojums notiks Eirogrupas sanāksmē pirmdien, 4.decembrī.
Reizniece-Ozola stāstīja, ka nolēmusi pretendēt uz Eirogrupas vadītāja amatu, jo sarunās ar citu valstu kolēģiem viņa dzirdējusi daudz labu vārdu par Latviju kā paraugu fiskālās disciplīnas ievērošanā. Kātad, tāds paraugs, ka cilvēki mūk prom, nodokļi konstanti ceļas pat vairākas reizes gadā. Paraugu paraugs, jeb ''veiksmes stāsts''? Tāpat finanšu ministre ir pārliecināta, ka ar kandidatūru uz šo ietekmīgo amatu ES politiskajā kartē tiktu stiprināta Baltijas valstu pārstāvniecība. Mums jau ne viens vien stiprinātājs tur ir. Vai drīzāk nav tā, ka sajūtot ''deguma smaku'' Latvijā tiek meklēta siltāka vietiņa un drošība Eiropā?
Finanšu ministre norādīja, ka finanšu jomā ES sagaida daudz izaicinājumu, piemēram, ekonomikas un monetārās savienības jautājumi un citi. «Darāmā ir daudz,» piebilda Reizniece-Ozola. Jeb iznīcināmā?
Viņa atturējās prognozēt balsojuma rezultātu. Finanšu ministre atzina, ka lēmumu, ticamākais, pieņems Eiropas Parlamenta lielās politiskās grupas - Eiropas Tautas partija (Kristīgie demokrāti) un Eiropas Parlamenta sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupa. acgarni.com atļaujas prognozēt, ka šī siltā vietiņa madāmai jau nodrošināta. Tāpat taču tiek ievēlētas visas amatpersonas - pa kluso vienojoties.
Jau ziņots, ka šā gada oktobrī pašreizējais Eirogrupas prezidents Jerūns Deiselblūms paziņoja, ka 2018.gada janvārī atstās savu amatu. Iepriekš Reizniece-Ozola aģentūrai LETA sacīja, ka viņa iespēju kandidēt uz Eirogrupas prezidenta amatu pārrunājusi ar ES finanšu ministru padomes kolēģiem.
Reiznieces-Ozolas vārds iepriekš izskanējis starptautiskajos medijos, kuros novērtēts Latvijas finanšu ministres darbs. Šā gada janvārī Lielbritānijas lietišķā laikraksta «Financial Times» banku jautājumiem veltītais žurnāls «The Banker» Reiznieci-Ozolu atzina par gada labāko finanšu ministri Eiropā. Jā, to mēs atceramies. Interesanti, cik šī nominācija izmaksāja Latvijas ekonomikai?
«Ņemot vērā gan fiskālās konsolidācijas, gan izaugsmes mērķus, Reiznieces-Ozolas kundzei ir ne tikai stingra pozīcija fiskālajos jautājumos, bet arī viņa sniedz ieguldījumu Latvijas ekonomikas pozitīvajos rezultātos ar ambiciozu strukturālo reformu programmu,» norādīja «The Banker». Vai vēl kāds, izņemot, ''The Banker'' šeit Latvijā arī saskata šos ''pozitīvos ekonomikas rādītājus''? Atgādinām, ka parlamentam pie mums uzticas 14% iedzīvotāju, savukārt valdībai, kuras nopietna spēlētāja ir arī šahiste tikai 17% Latvijas iedzīvotāju.
Savukārt 2016.gada decembrī Reizniece-Ozola ASV medija «Politico» veidotajā 28 Eiropas politikas pārveidotāju sarakstā tika ierindota 21.vietā. «Politico», raksturojot Reiznieci-Ozolu, norāda uz viņas šaha spēles prasmēm un stingro apņēmību sakārtot Latvijas dažādu krīžu skartās finanses. Nu ir visu sakārtojusi. Gada laikā! Rekords! Tāpat izdevums norāda uz Aivara Lemberga, kurš nodēvēts par «Donalda Trampa versiju Latvijā», ietekmi uz Reiznieces-Ozolas politisko karjeru, tomēr viņa pati paudusi apņēmību saglabāt savu neatkarību. Viņa jau var paust ko vēlas. Ne jau viņa to izlemj. Izlemj tas, kuram ir ietekme, nevis pats ietekmējamais.
Medijs atgādina, ka tradicionāli Latvijas valdības pie varas noturas nepilnus divus gadus, un «satricinājums varas augstākajos slāņos varētu ļaut Reiziniecei-Ozolai kļūt par spēcīgu premjerministra amata kandidāti». Pasarg' Dievs!
Eirogrupas locekļi ar balsu vairākumu ievēl Eirogrupas priekšsēdētāju uz 2,5 gadiem, turklāt šo amatu var ieņemt esošs ES dalībvalsts finanšu ministrs. Eirogrupas prezidents apvieno šos pienākumus ar savas valsts finanšu ministra amata pienākumiem. Pašreizējais Eirogrupas priekšsēdētājs Deiselblūms amatā stājās 2013.gada janvārī, aizstājot iepriekšējo Eirogrupas priekšsēdētāju Žanu Klodu Junkeru. Tad mums vēl šī laime plānota vismaz divarpusi gadu?
Eirogrupa ir neoficiāla struktūra, kurā ministri no eirozonas dalībvalstīm apspriež jautājumus saistībā ar viņu pārstāvēto valstu kopīgajiem pienākumiem attiecībā uz eiro. Neoficiāla struktūra, kurā tiek lemts par ES monetāro politiku! Interesanti, vai algu tajā arī maksā neoficiāli?
Visbeidzot, gribam tikai atgādināt, ka mums jau bijusi pieredze ar līdzīgiem karjeristiem. Viens premjers te uzņēmās morālo atbildību par lielāko traģēdiju atjaunotās Latvijas vēsturē un veiksmīgi aizrotēja uz augstu amatu Eiropā. Bāleliņi neskatoties uz to vēl kungam ordeni piešķīra. Rodas pavisam retorisks jautājums - ko tad sastrādājusi šahiste, ja ar tādu skubu mūk prom no Latvijas? Kad mēs par to uzzināsim? Jeb jau redzam šo cilvēku darbus savā ikdienā, vienkārši nesaprotam, ka tas ir tā?
Avots: apollo.tvnet.lv